MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY

Minerály a stopové prvky, ač nejsou stejně jako vitamíny nositeli energie, jsou zcela nezbytnou složkou naší stravy.

Většina minerálů by  v měla být obsažena ve stravě, bohužel není.

Koncentrace minerálních a stopových látek v potravinách často závisí na jejich množství v půdě, na níž byly pěstovány rostliny a na níž se pásl dobytek. Zelenina se pěstuje hydroponicky a obsahuje kolem 7  minerálů, které jsou nezbytné k růstu rostliny. V půdě je jich kolem 57 a ty zde, v ovoci a zelenině, dnes již chybí. Dobytek je chován na velkofarmách, bez přístupu k pastvě. Je živen umělou stravou a proto i on má nedostatek minerálu a stopových prvků. Z tohoto hlediska je podvyživen. Podvyživené zvíře nám nemůže dodat to, co od něj naše tělo potřebuje. Navíc, třeba naše kuřata z mrazáku, jsou krmena sojou. Je pěstována převážně v Argentině, kde se každoročně vykácí tisíce hektarů deštného pralesa, aby bylo kde sóju pěstovat. Navíc většina krmiva (obzvláště sójové boby) jsou geneticky upravené. Nikdo zatím neprokázal jejich nezávadnost. Spíše naopak. Množí se případy podezření, že díky modifikaci plodů dochází k vědomému ovlivňování fyzického zdraví u člověka. Např. naposledy potraty a pozdější sterilita žen v Nigérii. Jediný společný původce byli oříšky geneticky upravené. Bohužel, pouze pro tuto zemi. Náhoda?

Tělo si krátkodobě  dokáže udržet rovnováhu minerálních látek samo. Pokud je jejich příjem dlouhodobě nízký, tělo čerpá ze zásob, ze svalů, jater, kostí.

Nejvýznamnější z hlediska nutričních defektů je nedostatek vápníku, železa a jódu. V dnešní době je potřeba zvyšovat přísun hořčíku a zinku.

Minerální látky a stopové prvky rozdělují podle denní potřeby na makroelementy (denní potřeba nad 100 mg), mikroelementy (denní potřeba do 100 mg) a stopové prvky (potřeba v řádu µg).

Nejdůležitější minerály lidského těla:      sodík , draslík, vápník, fosfor, chlór, hořčík

Nejdůležitější stopové prvky lidského těla:  síra,, železo, zinek, jód, selén , fluór, měď, chróm, mangan, hliník.